دومینیکا

اقامت دائم دومینیکا

اقامت دائم دومینیکا

اقامت دائم در دومینیکا یکی از مسائلی است که امروزه دغدغه بسیاری از افراد است. ما در ایم مقاله قصد داریم درباره شرایط و ضوابط اخذ اقامت دائم دومینیکا صحبت کنیم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نحوه اخذ اقامت دائم در دومینیکا

هر متقاضی که قصد اقامت طولانی (بیش از ۲ ماه) در دومنیکا را دارد باید مجوز اقامت دریافت دارد. برای این منظور دو راه وجود دارد : یکی اینکه متقاضی از کشور خود اقدام به اخذ مجوز اقامت نماید و برای این منظور باید حداقل ۶۰ روز زودتر از سفر این کار را انجام داده باشد. روش دوم این است که پس از ورود به دومنیکا حداکثر تا ۳۰ روز فرصت دارد تا درخواست اقامت موقت طولانی خود را ارائه نماید. برای دریافت مجوز اقامت دومنیکا که برای یک سال صادر می شود در ابتدا بایستی یک تقاضا نامه به وزارت امورخارجه این کشور زده و برنامه اقامت خود در این کشور را توضیح دهید.

در این نامه باید نام و نام خانوادگی کامل، آدرس محل اقامت و ملیت خود را شرح دهید. معمولاً درخواست ها برای اقامت دائم دومینیکا باید در خصوص یکی از موارد زیر باشد تا شانس تایید درخواست شما بالا رود:

 • شما یک ریشه دومنیکایی دارید
 • شما یک سرمایه دار بوده و قصد سرمایه گذاری در دومنیکا دارید
 • با یک دومنیکایی قصد ازدواج دارید
 • فرزند شما در دومنیکا متولد شده است
 • قصد کار کردن در دومنیکا را دارید

شرایط و الزامات اقامت دائم دومینیکا

 1. متقاضی اصلی باید بالای ۲۱ سال باشد
 2. فرزندان درخواست کننده باید زیر ۲۸سال و مجرد باشند.
 3. امکان درخواست برای همسر متقاضی و والدین بالای ۵۵ سال
 4. متقاضی نباید هیچ‌گونه سابقه ارتکاب جرم داشته باشد.
 5. متقاضی باید یکسری معاینات پزشکی انجام دهد.
 6. بدون داشتن ویزای ردی در آخرین درخواست ویزای اروپا
 7. دسترسی بدون عوارض گمرکی به چندین بازار در سراسر کارائیب

تفاوت بین اقامت دائم و اقامت موقت دومینیکا

اخذ اقامت دومینیکا به دو صورت موقت و دائم قابل انجام است که در ادامه درباره آن ها توضیح خواهیم داد:

اقامت دائم کشور دومینیکا

اقامت موقت دومینیکا

در ابتدا برای مهاجرت به دومینیکا باید اقامت موقت بگیرید و برای اقامت موقت دومینیکا باید فرم ثبت نام را از سازمان مهاجرت دومینیکا دریافت کنید. وقتی این فرم اقامت موقت را دریافت می‌کنید، فقط یک سال زمان دارید تا این فرم درخواست را پر کنید و به این سازمان ارائه دهید. پس از تکمیل این فرم دولت دومینیکا بر اساس اطلاعات موجود در این فرم موافقت می‌کند که شخص متقاضی در دومینیکا زندگی کند. کارت اقامتی که فرد دریافت می‌ کند یک ساله بوده و بعد یک سال می‌ تواند آن را دوباره تمدید کند. شخص متقاضی بعد از پنج سال اقامت موقت می ‌تواند از اقامت دائم در این کشور بهرمند شود.

اقامت دائم دومینیکا

اگر بتوانید در دومینیکا به مدت پنج سال اقامت موقت داشته باشید و هر ساله آن را تمدید کنید، می ‌توانید اقامت دائم دومینیکا را به راحتی دریافت کنید. وقتی فرد متقاضی ویزای دومینیکا را دریافت می‌ کند تقریبا دو ماه زمان دارد تا به کشور دومینیکا وارد شود. البته وقتی به این کشور وارد می ‌شود یک ماه فرصت دارد تا برای کار های قانونی مانند ثبت اثر انگشت، بررسی پاسپورت و امضای مدارک لازم مربوط به اقامت به اداره مهاجرت مراجعه کند. همچنین لازم به ذکر است راه های دیگری نیز برای اخذ اقامت دائم دومینیکا وجود دارد که از طریق ازدواج، کار، تحصیل، سرمایه گذاری است که پیش تر در مقاله مربوطه توضیحات کامل در اختیارتان قرار گرفت.

هزینه های مرتبط با اقامت دائم در دومینیکا

هزینه اخذ پاسپورت و اقامت دائم دومینیکا با توجه به تعداد اعضای خانواده متفاوت و به شرح زیر (مجموع هزینه سرمایه گذاری و هزینه های دولتی است)

 • هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های دولتی پرونده
 • یک فرد مجرد: ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا
 • یک زوج بدون فرزند: ۱۷۵۰۰۰ دلار آمریکا
 • یک زوج + ۱ یا ۲ فرزند زیر ۱۸ سال: ۲۰۰۰۰۰ دلار آمریکا
 • یک زوج + ۳ فرزند زیر ۱۸ سال: ۲۵۰۰۰۰ دلار آمریکا
 • به ازای هر فرزند دیگر (بدون توجه به سن) ۵۰ هزار دلار آمریکا به پرونده اضافه می‌شود
 • هزینه تقاضا به ازاء هر نفر : ۳۰۰۰ دلار
 • هزینه بررسی: متقاضی ۷۵۰۰ دلار-همسر ۷۵۰۰ دلار-فرزندان ۴۰۰۰ دلار
 • هزینه ثبت: ۷۵۰ دلار به ازای هر نفر
 • هزینه صدور پاسپورت: ۱۲۰۰ دلار به ازای هر نفر

علاوه بر این ها اگر بخواهیم درباره هزینه زندگی در دومینیکا صحبت کنیم، باید بگوییم که با توجه به گزارش lifecost، هزینه زندگی در دومینیکا ۹۹۲ دلار است که ۱٫۰۶ برابر گرانتر از میانگین جهانی می باشد. دومینیکا از نظر هزینه زندگی در بین ۱۹۷ کشور در رتبه ۶۷ و بهترین کشور برای زندگی در رده ۱۴۴ قرار دارد. متوسط ​​حقوق پس از کسر مالیات در دومینیکا ۴۸۶ دلار است که برای پوشش هزینه های زندگی ۰٫۵ ماه کافی است.

مدت زمان لازم برای پردازش درخواست اقامت دائم دومینیکا

برای دریافت اقامت دائم دومینیکا یک سری مراحل را باید سپری کنید که معمولا انجام شدن و به ثمر رسیدن آن ها بین ۴ تا ۶ ماه زمان می برد. در این مدت شما باید امور خود را به یک وکیل کار بلد بسپارید تا خطایی رخ ندهد و درخواست شما رد نشود. از طرف دیگر در مدت مشخص و تعیین شده، هزینه های مورد نظر را پرداخت نمایید تا روند پیگیری شما طولانی نگردد. علاوه بر این ها بررسی سوابق و مدارک لازمه در ترسیع عملکرد و مراحل درخواست شما تاثیر به سزایی خواهد داشت.

گرقتن اقامت دائم کشور دومینیکا

نقش زبان انگلیسی در اخذ اقامت دائم دومینیکا

برای اخذ اقامت دائم دومینیکا اگر زبان انگلیسی هم بلد نیستید، مشکلی برای اقامت شما ایجاد نمی‌شود، می‌توانید فارسی صحبت کنید. برای دریافت پاسپورت و اقامت دائم دومینیکا نیازی به داشتن تحصیلات دانشگاهی و یا مدرک زبان وجود ندارد. اگر انگلیسی زبان بومی هستید، آموزش زبان انگلیسی نیز ممکن است یک گزینه کاری مناسب برای شما باشد.

تغییرات در قوانین اقامت دائم کشور دومینیکا

هر چند وقت یک بار قوانین و هزینه های دریافت پاسپورت و اقامت دائم دومینیکا تغییر می کند. دولت دومینیکا از تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۲۳ تغییراتی را برای ایرانیان به جهت دریافت شهروندی و پاسپورت دومینیکا ایجاد نموده است. در حال حاضر برای ایرانیان هزینه چک امنیتی در پروسه اخذ پاسپورت دومینیکا افزایش یافته است و این تغییرات که از تاریخ مذکور تصویب شده است؛ به شرح زیر می باشد:

 1. هزینه بررسی چک امنیتی یا Due Diligence برای فرد متقاضی: ۲۵ هزار دلار به جای ۷۵۰۰ دلار
 2. هزینه بررسی چک امنیتی همسر متقاضی: ۱۵ هزار دلار به جای ۴۰۰۰ دلار
 3. هزینه بررسی چک امنیتی فرزندان بالای ۱۶ سال: ۱۵ هزار دلار به جای ۴۰۰۰ دلار
 4. هزینه بررسی چک امنیتی فرزندان ۱۲ تا ۱۵ سال: ۱۰ هزار دلار، در حالی که قبلا هزینه ای نداشت.

همچنین می بایست بدانید ما قبل از این تاریخ نیاز به مصاحبه برای دریافت پاسپورت دومینیکا نبود اما در حال حاضر شرایط دریافت پاسپورت و اقامت دائم دومینیکا نیز تغییر کرده است. به این ترتیب افراد بالای ۱۶ سال که قبلا نیاز به Interview یا مصاحبه نداشتند؛ باید از این تاریخ به بعد بنا به تشخیص دولت دومینیکا مصاحبه شوند. لازم به ذکر است بدانید مبالغ اهدا و سرمایه گذاری در دو روش اخذ پاسپورت دومینیکا که در سایت رسمی دولت مورد تایید می باشند، تغییری نکرده و همچنان با همان میزان سرمایه می توان اقدام نمود.

حقوق و مسئولیت های افراد دارای اقامت دائم دومینیکا

 • افراد دارای اقامت دائم دومینیکا دارای دسترسی بدون ویزا به بیش از ۱۴۰ کشور جهان هستند.
 • اگر شما دارای اقامت دائم در این کشور باشید به راحتی می توانید در بهترین دانشگاه ها و مدارس دنیا تحصیل نمایید.
 • در این کشور افراد از مالیات بر ارث، دارایی، هدیه و سود سرمایه معاف هستند و یا کمترین مقدار را می پردازند.
 • شهروندی در کشور دومینیکا مادام العمر بوده و هیچ مقامی حق استرداد آن را ندارد.
 • شهروندی دوگانه مادام العمر که می تواند به نسل های آینده نیز منتقل شود.
 • همه اعضای خانواده می توانند در عرض ۳-۴ ماه تابعیت دومینیکا را دریافت کنند.
 • افراد دارای اقامت دائم دومینیکا می توانند از حقوق کار بهره مند شوند.
 • نوزادانی که پدر و مادر آنها اهل کشور دومینیکا باشند ولی خارج از این کشور به دنیا می آیند، می توانند شهروند دومینیکا محسوب شوند
 • کسی که با یک تبعه دومینیکا ازدواج می کند، این حق را دارد که اقامت این کشور را دریافت نماید.
 • امکان دریافت اقامت آسان در کشور های مشترک‌المنافع بریتانیا
 • حق استفاده از ثبات، امنیت و رفاه اقتصادی و معاملات ارزی مطمئن با واحد پول با ارزش
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی
 • توانایی داشتن چندین تابعیت
 • بهره‌ مندی از امکانات رفاهی و حقوق اجتماعی و شهروندی
 • پیوستن به جامعه جهانی که از مرز های زمینی دومینیکا فراتر می رود
 • حق دسترسی بدون عوارض گمرکی به چندین بازار در سراسر کارائیب

اخذ اقامت دائم دومینیکا

جمع بندی

کشور دومینیکا یکی از مقاصد پرطرفدار مهاجران است که ما در این مقاله سعی کردیم تا جایی که ممکن است اطلاعات مفیدی در این باره در اختیار شما قرار دهیم. از طرفی زندگی در کشوری امن و زیبا با آب و هوای ساحلی و طبیعتی جذاب، رفاه و امنیت اقتصادی، آزادی ‌های فردی و حقوق ویژه شهروندی دومینیکا قطعا مطلوب همه مهاجران است. در حال حاضر یکی از سریع ترین و آسان ترین روش مهاجرت کسب اقامت و پاسپورت با امکان سفر به بیش از ۱۲۰ کشور دنیا اخذ اقامت دائم دومینیکا می‌باشد. دومینیکا عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشور های مشترک المنافع دولت انگلیس است. امیدواریم که با اطلاعاتی که در این مطلب بیان شد، بتوانید با آگاهی و آمادگی کافی نسبت به این امر اقدام نمایید. ازین پس نیز اگر در این باره سوالی برایتان پیش آمد، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان ما در تماس باشید.