دومینیکا

تحصیل در دومینیکا

تحصیل در دومینیکا

مرز جزیره دومینیکا، یک کشور کوچک در جزایر بادگیر، در نیمه راه بین پورتوریکو و ترینیداد و توباگو واقع شده است. برخی احتمالاً به اشتباه این کشور را با جمهوری دومینیکن ارتباط می ‌دهند. دومینیکا دارای دو دانشگاه دولتی و چندین دانشگاه خصوصی است. تعداد دانشگاه های دومینیکا کمتر از انگشتان دو دست است و تنوع رشته‌ های تحصیلی در آن ‌ها محدود است. در این مقاله قصد داریم به یک بررسی دقیق تر از وضعیت تحصیل در دومینیکا و هزینه ‌های آن بپردازیم.
دومینیکا، یک کشور با جمعیت ۷۴ هزار نفر و زبان رسمی انگلیسی است. در این کشور، تعداد اندکی دانشگاه وجود دارد که هیچ ‌کدام در رتبه بندی های جهانی شناخته نشده ‌اند. تحصیل در رشته ‌های پزشکی در دومینیکا به دلیل محبوبیت بالا، مورد توجه دانشجویان جوانی قرار گرفته و بسیاری به این کشور برای ادامه تحصیلات پزشکی مهاجرت می ‌کنند.

راهنمای کامل تحصیل در دومینیکا

تحصیل در دومینیکا به دو دسته دولتی (که شامل آموزش رایگان می ‌شود) و خصوصی (شامل مؤسسات تجاری و مدارس خصوصی) تقسیم می‌ گردد. سیستم آموزشی این کشور به‌ طور سنتی از چهار مرحله تشکیل شده است: آموزش پیش دبستانی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش عالی. در دومینیکا بیش از ۸۰ مؤسسه آموزشی پیش دبستانی وجود دارد که والدین باید هزینه تحصیل در را پرداخت کنند؛ زیرا تمام این مؤسسات به صورت خصوصی اداره می ‌شوند. اغلب دانش‌ آموزان در این مقطع، از خانواده‌ هایی هستند که درآمد بالاتر از متوسط دارند.

تحصیل در دومینیکا برای کودکان در رده سنی ۵ تا ۱۶ سالگی به صورت رایگان و اجباری است. هزینه آموزش توسط دولت و جوامع مذهبی محلی پوشش داده می ‌شود. دانش ‌آموزان معمولاً در ۱۲ سالگی دوره ابتدایی را به پایان می ‌برند. پس از اتمام این دوره، تمام فارغ‌ التحصیلان موظف به شرکت در امتحانات جامع هستند. در کل دومینیکا ۶۳ مدرسه فعال است، که ۵ تا از آن ‌ها به عنوان مدارس خصوصی شناخته می شوند. در مدارس خصوصی، آموزش با کیفیت بالاتری ارائه می شود. دانش ‌آموزان پس از کسب موفقیت در امتحانات دوره ابتدایی، به مدت پنج سال در یک دبیرستان تحصیل می‌ نمایند. همچنین، این جزیره دارای مؤسسات آموزشی برای کودکان با نیازهای خاص نیز است. بسیاری از جوانان اغلب تصمیم به ادامه تحصیل خود خارج از کشور می ‌گیرند؛ زیرا تعداد محدودی از مؤسسات آموزش عالی در دومینیکا وجود دارد. کشورهایی چون بریتانیا، ایالات متحده، فرانسه و سایر کشورهای منطقه کارائیب با برخوردهای مشتاقانه میزبان داوطلبان از دومینیکا هستند.

شرایط تحصیل در دومینیکا

برای دریافت ویزای تحصیل در دومینیکا، می ‌بایست مطابق با شرایط زیر عمل شود:

 • داشتن نامه پذیرش از دانشگاه که نشان دهد متقاضی تمایل به تحصیل تمام وقت در یک مؤسسه آموزشی معتبر دارد.
 • ارائه مدرکی که نشان دهد دانشجو توانایی مالی برای پشتیبانی از خود را دارد.
 • ارائه مدرکی که نشان دهد شهریه دوره به طور کامل پرداخت شده است.
 • داشتن مدرک بیمه درمانی خصوصی.
 • اعلام نیاز به بازگشت به کشور محل اقامت پس از اتمام دوره تحصیلی.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دومینیکا

برای ورود به دوره ‌های تحصیلی در دومینیکا عمدتاً به مدارک زیر نیاز است:

 1. دو عکس جدید برای پاسپورت دومینیکا
 2. گواهی تولد متقاضی به زبان انگلیسی
 3. کپی گذرنامه یا شناسنامه
 4. فرم پذیرش از دانشگاه موردنظر
 5. گواهی نمره تافل یا آیلتس (بسته به اینکه مؤسسه آموزشی کدام را می‌ پذیرد)
 6. فرم تکمیل شده درخواست برای مجوز تحصیل

توجه: برخی دانشگاه ‌ها و رشته‌ ها ممکن است به مدارک بیشتری نیاز داشته باشند.

سختی های تحصیل در دومینیکا

از معایب تحصیل در دومینیکا می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهریه نسبت به کشورهای برتر اروپایی: شهریه دانشگاه‌ ها در دومینیکا با کشورهای برتر اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و اسپانیا تفاوت چندانی ندارد.
 • رتبه بندی جهانی: دانشگاه ‌های دومینیکا در رنکینگ‌ های جهانی رتبه بالایی ندارند که ممکن است برای برخی دانشجویان اهمیت داشته باشد.
 • چالش ‌های شغلی: به دلیل کمبود جمعیت، احتمال پیدا کردن شغل، به جز کار آفرینی، ممکن است دشوار باشدتحصیل دومینیکا

با تحصیل در دومینیکا از چه مزایایی برخورد دار میشویم؟

تحصیل در دومینیکا می ‌تواند با مزایایی همراه باشد. برخی از این مزایا شامل محیط زیبا و طبیعت غنی، فرهنگ متنوع، هزینه‌ های تحصیل معقول در برخی موارد، و محیط دوستانه جامعه محلی می ‌شوند. همچنین، تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی خصوصی می‌ توانند آموزش باکیفیت و مختلفی را ارائه دهند.
قبل از هر تصمیمی، بهتر است با مزایا و معایب تحصیل در دومینیکا آشنا شوید. برخی از مزایای تحصیل در این کشور شامل موارد زیر می ‌شوند:

طبیعت فوق ‌العاده‌: دومینیکا با طبیعت خیره کننده و لذت بخش خود، محیطی ایده‌ آل برای تحصیل و زندگی ارائه می دهد.
اخذ پذیرش آسان: آغاز مسیر تحصیلی با اخذ پذیرش از دومینیکا نسبتاً آسان تر است.
تحصیل به زبان انگلیسی: دانشجویان می توانند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی پیش ببرند که این امر تسهیل‌ کننده ‌ای برای بسیاری از افراد است.
معروفیت جهانی: مدارک دانشگاه‌ های دومینیکا در سراسر جهان معرفی شده و پذیرش بین‌ المللی را فراهم می‌ کنند.

هزینه های تحصیل در دومینیکا به چه صورت است

به احتمال زیاد برخی سوال کنند آیا تحصیل در دومینیکا هزینه ‌ای دارد یا خیر؟ جواب این سوال بله است. حتی می‌ توان اظهار کرد که شهریه دانشگاه‌ های دومینیکا به میزان چندانی کمتر از دانشگاه‌ های ایتالیا، فرانسه و اسپانیا نیست. هزینه استاندارد زندگی در دومینیکا با در نظر گرفتن اجاره، خدمات آب و برق حدود ۹۹۳ دلار آمریکا خواهد بود. این هزینه شامل اینترنت، قبض تلفن، هزینه های حمل و نقل مختلف و هزینه ‌های مربوط به سرگرمی نیز می ‌شود.
هزینه متوسط تحصیل در دومینیکا برای دانشجویان کارشناسی حدود ۱۴ هزار دلار آمریکا در سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید به طور متوسط ۱۷ هزار و ۸۵۰ دلار آمریکا را در سال پرداخت نمایند، با این توجه که در برخی رشته ‌ها ممکن است شهریه ها بیشتر باشد.

آیا هنگام تحصیل در دومینیکا میتوان به سر کار رفت؟

یک نکته حائز اهمیت درباره کار در حین تحصیل در دومینیکا این است که دولت این کشور امکان انجام کار برای دانشجویان خارجی را فراهم نمی ‌کند. دانشجویان تنها در آخر هفته‌ ها که کلاس‌ ها برگزار نمی ‌شود، می ‌توانند به کارهای پاره وقت مشغول شوند. اجازه اشتغال تمام وقت تنها پس از فارغ ‌التحصیلی به دانشجوان اعطا می ‌شود.

آیا تحصیل در دومینیکا ارزش وقت گذاشتن دارد؟

ویزای دانشجویی تحصیل در دومینیکا برای شهروندان خارجی این امکان را فراهم می ‌کند که به‌ طور موقت به دومینیکا مهاجرت کرده و دوره تحصیلی خود را انجام دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دومینیکا، یک گزینه محبوب برای دانشجویان سراسر جهان محسوب می ‌شود. مهاجرت تحصیلی به دومینیکا در سال ‌های اخیر به نسبت چشمگیری افزایش یافته است، که بخشی از آن به دلیل سیاست مهاجرت نسبتاً لیبرال و کیفیت بالای زندگی در این کشور باز می گردد.
آن ‌هایی که تحصیلات خود را در دانشگاه ‌های دومینیکا به پایان می ‌برند، برای اقامت دومینیکا نیاز به دریافت ویزای کاری دارند. به منظور این اقدام، آن ‌ها باید دارای پیشنهاد شغلی معتبر در دومینیکا باشند. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی معتبر، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری با مدت پنج سال وجود خواهد داشت. مرجع ارائه درخواست اقامت وزارت امور خارجه، مهاجرت و کار است. یک راه دیگر برای اخذ اقامت در این کشور ازدواج با یک تبعه دومینیکا است.

گرفتن مدرک بعد از تحصیل در دومینیکا چقدر اعتبار دارد؟

برای دستیابی به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکتری در دانشگاه‌ های دومینیکا، می ‌توانید اقدام نمایید. تحصیلات در این کشور به زبان انگلیسی انجام می ‌شود. روش اخذ پذیرش به این صورت است که دانشجو مستقیماً درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال می ‌کند. برای اخذ پذیرش، لازم است مدارک و ریز نمرات همراه با نمره قابل قبول در آزمون‌های آیلتس یا تافل را به دانشگاه مورد نظر ارسال نماید.

شرایط تحصیل در کشور دومینیکا

رشته های پیشنهادی برای تحصیل در دومینیکا

کارشناسی

برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی در دومینیکا، افراد متقاضی باید دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله باشند. دوره کارشناسی در این کشور به مدت هشت ترم ادامه دارد و معمولاً چهار سال زمان می‌ برد. در دومینیکا، متقاضیان می ‌توانند در رشته‌ های مختلف تحصیل کنند، با این که رشته تجارت و مدیریت (Administration) به عنوان یکی از محبوب ‌ترین گزینه ‌ها شناخته می شود. برای ورود به این رشته ‌ها، دانشجوها باید حداقل نمره آیلتس ۶ را کسب کنند.

کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد در دومینیکا، مدت زمان تحصیل معمولاً بین یک تا دو سال است. در رشته ‌های مرتبط با علوم در این مقطع تحصیلی (M.Sc)، کلاس‌ ها به طور معمول دارای جنبه‌ های فنی هستند و بر توسعه مهارت‌ های تحلیلی و حل مسائل از طریق فعالیت‌ های آزمایشگاهی و تحقیقات علمی تاکید دارند. برای ورود به این مقطع تحصیلی، نیازی به مدرک لیسانس علوم نیست، اما باید دارای مدرک کارشناسی در یک زمینه مرتبط باشید. مدت زمان کل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً بین یک تا دو سال است. با این حال، برخی از رشته ‌های علوم و مهندسی کامپیوتر ممکن است سه تا پنج سال به طول بینجامد. همچنین، دوره‌های کارشناسی ارشد پزشکی نیز بسته به تخصص ممکن است تا ۶ سال طول بکشد.
برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشکده فنی، عمدتاً باید یک پایان ‌نامه علمی در پایان دوره تحصیلی خود ارائه دهید. به طور کلی، دانشگاه ها و مؤسسات تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان در رشته ‌های علوم طبیعی، علوم اجتماعی (مانند مالی و روانشناسی)، مدیریت، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی و بهداشت، ریاضیات، انفورماتیک و دیگر زمینه ‌ها مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc) اختصاصی اعطا می کنند. در دانشگاه های دومینیکا، رشته ‌های هنر (Arts) و آموزش و تدریس (Education and Teaching) نیز از جمله رشته های محبوب در مقطع کارشناسی ارشد به شمار می ‌آیند.

دکترا

دریافت پذیرش در مقطع دکترا در دومینیکا امری چندان ساده نیست، زیرا تعداد دانشگاه های این مقطع محدود است. متقاضیان تحصیل در دکترا باید به زبان انگلیسی مسلط باشند و یکی از پیش ‌نیازهای این مقطع، داشتن نمره ۷ در آزمون آیلتس است.

در دانشگاه‌ های دومینیکا، رشته‌ های ارائه‌ شده در مقطع دکتری شامل:

– علوم و حرفه‌ های کاربردی (Applied Sciences and Professions)
– تجارت (Business)
– آموزش و تدریس (Education and Teaching)
– فلسفه
– روانشناسی
– حقوق جزا (Law and Jurisprudence)

فرآیند اپلای در دانشگاه‌ های دومینیکا به شرح زیر است:

 1. ابتدا، رشته درسی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 2. در مرحله بعد، درخواست تحصیلی خود را به دانشگاه ارسال نمایید.
 3. پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه، باید به منظور دریافت ویزای دومینیکا اقدام کنید.
 4. با دریافت ویزای تحصیلی، می ‌توانید برای پرواز به دومینیکا آماده شوید

تحصیل دومینیکا

جمع بندی

دومینیکا، یک جزیره زیبا در منطقه کارائیب با جمعیت حدود ۷۴ هزار نفر، دو دانشگاه دولتی و چند مؤسسه خصوصی برای تحصیلات عالی دارد. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، هزینه ‌های تحصیل در سال به ترتیب حدود ۱۴ هزار دلار و ۱۷ هزار و ۸۵۰ دلار می‌ باشد. پس از فارغ ‌التحصیلی، افراد برای اقامت باید مجوز کار را دریافت کنند. این کشور با طبیعت فوق‌ العاده و فرصت‌ های تحصیلی جذاب، یک مقصد پرطرفدار برای دانشجویان بین‌المللی است.