اخبار مهاجرتی

قدرتمند ترین و ضعیف ترین پاسپورت ها در سال میلادی 2022  

japan

در این مقاله به قدرتمند ترین و ضعیف ترین پاسپورت ها با در نظر گرفتن تعداد کشورهایی که می توان بدون ویزا سفر کرد و یا همان پویایی جهانی Global Mobility بررسی می کنیم. این رده بندی با در نظر گرفتن 17 سال پایگاه اطلاعاتی معتبر و جامع و همکاری فرودگاه های هواپیمایی کل دنیا IATA اقدام به معرفی ارزش و رتبه بندی پاسپورت ها در دنیا می نماید. افرادی که قصد مهاجرت، سرمایه گذاری و کثیر السفر هستند می توانند با استفاده از این جدول به برنامه ریزی و انتخاب مسیری درست بپردازند.

همانطور که دنیا دوره بهبودی و ریکاوری کرونا را پشت سر می گذارد، وضعیت رده بندی پاسپورت ها کاملاً با شرایط قبل از همه گیری کرونا کاملاً متفاوت شده است. بر خلاف گذشته، دیگر کشورهای اروپایی در رتبه های برتر قرار نگرفته اند و این کشور های آسیایی همانند ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی هستند که در صدر جدول رده بندی پاسپورت های جهان قرار گرفته اند.

کشور ژاپن با فراهم کردن سفر به 193 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا، در رده اول قرار گرفته است و همانطور که قبلا در وبسایت ایساتیس منتشر شده بود، کشور امارات متحده عربی که در ابتدا سال 2022 و سال 2021 در رده اول قرار داشت حتی در 5 رده اول هم قرار ندارد.

کشور روسیه با قابلیت دسترسی بدون ویزا به 119 کشور، در جایگاه 50 ام قرار دارد. چین با آزادی ورود به 80 کشور در رده 69 قرار گرفته است و هم چنین هند در رده 87 و کشور افغانستان به 27 کشور میتوان بدون ویزا ورود داشت که در پایین ترین رده جدول قرار دارد.  در سال 2017، کشورهای آسیایی به سختی در 10 رده اول این جدول قرار می گرفتند اما اکنون سلطه اروپا کاهش یافته و آلمان در برابر کره جنوبی کوتاه آمده است. کشور انگلیس با 187 کشور و آمریکا با 186 به ترتیب در جایگاه 6 ام و 7 ام قرار دارند. کشورهای اسپانیا و آلمان، ایتالیا، لوکزامبورگ و فنلاند، دانمارک و اتریش به ترتیب در رده های سوم الی پنجم قرار دارند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *