اخبار مهاجرتی

قدرتمند ترین و ضعیف ترین پاسپورت ها در سال میلادی ۲۰۲۲  

japan

در این مقاله به قدرتمند ترین و ضعیف ترین پاسپورت ها با در نظر گرفتن تعداد کشورهایی که می توان بدون ویزا سفر کرد و یا همان پویایی جهانی Global Mobility بررسی می کنیم. این رده بندی با در نظر گرفتن ۱۷ سال پایگاه اطلاعاتی معتبر و جامع و همکاری فرودگاه های هواپیمایی کل دنیا IATA اقدام به معرفی ارزش و رتبه بندی پاسپورت ها در دنیا می نماید. افرادی که قصد مهاجرت، سرمایه گذاری و کثیر السفر هستند می توانند با استفاده از این جدول به برنامه ریزی و انتخاب مسیری درست بپردازند.

همانطور که دنیا دوره بهبودی و ریکاوری کرونا را پشت سر می گذارد، وضعیت رده بندی پاسپورت ها کاملاً با شرایط قبل از همه گیری کرونا کاملاً متفاوت شده است. بر خلاف گذشته، دیگر کشورهای اروپایی در رتبه های برتر قرار نگرفته اند و این کشور های آسیایی همانند ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی هستند که در صدر جدول رده بندی پاسپورت های جهان قرار گرفته اند.

کشور ژاپن با فراهم کردن سفر به ۱۹۳ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا، در رده اول قرار گرفته است و همانطور که قبلا در وبسایت ایساتیس منتشر شده بود، کشور امارات متحده عربی که در ابتدا سال ۲۰۲۲ و سال ۲۰۲۱ در رده اول قرار داشت حتی در ۵ رده اول هم قرار ندارد.

کشور روسیه با قابلیت دسترسی بدون ویزا به ۱۱۹ کشور، در جایگاه ۵۰ ام قرار دارد. چین با آزادی ورود به ۸۰ کشور در رده ۶۹ قرار گرفته است و هم چنین هند در رده ۸۷ و کشور افغانستان به ۲۷ کشور میتوان بدون ویزا ورود داشت که در پایین ترین رده جدول قرار دارد.  در سال ۲۰۱۷، کشورهای آسیایی به سختی در ۱۰ رده اول این جدول قرار می گرفتند اما اکنون سلطه اروپا کاهش یافته و آلمان در برابر کره جنوبی کوتاه آمده است. کشور انگلیس با ۱۸۷ کشور و آمریکا با ۱۸۶ به ترتیب در جایگاه ۶ ام و ۷ ام قرار دارند. کشورهای اسپانیا و آلمان، ایتالیا، لوکزامبورگ و فنلاند، دانمارک و اتریش به ترتیب در رده های سوم الی پنجم قرار دارند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *