دومینیکا

تابعیت دومینیکا

اخذ تابعیت دومینیکا

تابعیت دومینیکا یکی از بحث های جذاب و پر طرفدار به دلیل مشکلات خروج از کشور است. در سال ۲۰۲۲، دومینیکا دوباره به عنوان یکی از بهترین کشورها برای دریافت پاسپورت دوم انتخاب شد و پاسپورت آن از قدرتمند ترین پاسپورت ‌های حال حاضر جهان است. دومینیکا، کشوری که به نام بهشت کارائیب شناخته می‌ شود، در دریای کارائیب واقع شده و از جمله کشورهای مشترک‌ المنافع با انگلستان است، که از حمایت انگلستان بهره‌مند است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و پایتخت آن شهر روسو می ‌باشد. دومینیکا با داشتن آتشفشان های فعال و آب و هوای گرم، مرطوب و استوایی شناخته می‌ شود. اقتصاد این جزیره بیشترین وابستگی خود را به کشاورزی دارد و این حوزه تشکیل دهنده مهم‌ترین بخش اقتصادی دومینیکا است.

با اخذ تابعیت دومینیکا، قابلیت سفر بدون نیاز به ویزا به ۱۴۴ کشور جهان فراهم می ‌شود. این به این معناست که پاسپورت دومینیکا نه تنها برای اقامت در این کشور مناسب است، بلکه امکان سفر به بسیاری از کشورها بدون نیاز به اخذ ویزا را نیز فراهم می‌ کند. برای افرادی که به دنبال زندگی آزاد هستند و نمی ‌خواهند به محدودیت‌ های قوانین کشورهای دیگر وابسته باشند، پاسپورت این کشور با رتبه جهانی ۳۰، بهترین گزینه ممکن می ‌باشد.

راهنمای پروسه اخذ تابعیت دومینیکا

در این بخش راهنمای خلاصه ای از پروسه اخذ تابعیت دومینیکا و ویزای دومینیکا در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

۱. ثبت مشخصات
– ابتدا مشخصات فرد متقاضی در سامانه CBIU (Citizenship by Investment Unit) ثبت می‌ شود.
– در نتیجه ثبت، یک شماره پرونده به متقاضی اختصاص می‌ یابد.
۲. ارسال مدارک
– مدارک مورد نیاز به اداره CBIU ارسال شده و بررسی سوابق امنیتی فرد آغاز می ‌شود.
۳. تایید صلاحیت
– در صورت تایید صلاحیت برای دریافت تابعیت دومینیکا، گواهی صلاحیت صادر می‌ گردد. پروسه سنجش بین چهار تا شش هفته طول می کشد که شامل: تأیید هویت، گزارش پلیس در کشوری که متقاضی در ده سال گذشته بیش از شش ماه گذرانده است، بررسی تاریخچه مالی، بررسی کلیه جوانب مرتبط با سازمان ها و پایگاه های بین المللی مربوطه.
۴. پرداخت سرمایه‌گذاری
– پس از پذیرش موافقت نامه شهروندی توسط اداره مهاجرت دومینیکا، متقاضی برای اهدای کمک مالی دعوت می ‌شود.
۵. صدور شناسنامه و پاسپورت
– در صورت تایید، شناسنامه و پاسپورت به نام فرد و خانواده صادر می ‌شود.
۶. تمدید پاسپورت
– پاسپورت برای بزرگسالان هر ۱۰ سال و برای کودکان هر ۵ سال یکبار، با پرداخت هزینه تمدید می ‌شود.
۷. پروسه بدون محدودیت سنی
– متقاضیان بالای ۱۸ سال و فرزندان زیر ۳۰ سال والدین می ‌توانند تحت یک پرونده، پاسپورت درخواست کنند.

مراحل درخواست تابعیت دومینیکا

برای اخذ پاسپورت دومینیکا، ابتدا باید از شرایط ابتدایی مطلع شوید و سپس مراحل قانونی را پشت سر بگذارید. به منظور سهولت در فرآیند دریافت تابعیت دومینیکا، توصیه می ‌شود که به دقت از این موارد آگاه شوید.

در ادامه، چهار مرحله اصلی برای شرایط دریافت تابعیت دومینیکا را شرح داده‌ایم تا شما را در فرآیند پرونده‌تان برای گرفتن تابعیت هدایت نماییم.

تابعیت دومینیکا

مدارک مورد نیاز برای ثبت و اجرای قانونی اخذ تابعیت دومینیکا:

• شناسنامه
• پاسپورت
• کارت ملی
• کارت پایان خدمت سرپرست خانواده
• گواهینامه رانندگی سرپرست خانواده
• سند ازدواج (در صورت تأهل)
• قبض تلفن ثابت جهت تایید آدرس
• اسناد ملکی یا اجاره نامه مطابق آدرس محل سکونت
• عکس۴ * ۶ رنگی با پس زمینه سفید
• گواهی عدم سوء پیشینه
• آزمایش عمومی خون
• آخرین مدرک تحصیلی
• مدارک شغلی
• مدارک مالی (تمکن + گردش ۱۳ ماه حساب)
• تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل

پس از تکمیل مدارک مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

مرحله اول

عقد قرارداد با یک گروه متخصص و مورد اعتماد مهاجرتی و گرفتن مشاوره کامل همراه با جزئیات از آن ها و ارائه مدارک خود جهت پیشبرد کارها به تیم مهاجرتی.

مرحله دوم

بررسی و صدور نامه تأییدیه سوابق شخصی، سیاسی و امنیتی افراد متقاضی. در این مرحله پرونده شما را در پرتال دولت ثبت می کنند و توسط واحد شهروندی دومینیکا مورد بررسی امنیتی قرار می گیرید تا مشخص شود که برای متقاضیان منع قانونی خروج از کشور وجود ندارد.

مرحله سوم

انتخاب روش سرمایه گذاری و اطمینان از تمامی جوانب آن. سپس مبلغ مورد نظر برای سرمایه‌گذاری را پرداخت می کنید و در برای صدور پاسپورت تابعیت دومینیکا به صف انتظار می روید. در این مرحله فرقی ندارد که شما کدام روش را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید اما اگر روش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را انتخاب کنید مدت زمان بیشتری را برای صدور تابعیت دومینیکا باید بگذرانید.

مرحله چهارم

اخذ تابعیت دومینیکا و صدور گواهی آن. این مرحله آخرین است و نیازی نیست کار خاصی را انجام دهید. اگر مراحل پیشین به درستی و کامل انجام شده باشند تنها باید منتظر صدور پاسپورت خود باشید.

مزایای تابعیت دومینیکا

ایرانیان یکی از پرطرفدارترین متقاضیان اخذ تابعیت دومینیکا هستند زیرا با استفاده از تابعیت دومینیکا بدون ویزا می توانند به کشورهای مجاز طبق قوانین دومینیکا سفر کنند. حتی افرادی که قصد ثبت شرکت در خارج از کشور را دارند با در دست داشتن این تابعیت براحتی می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند.

پاسپورت این کشور با رتبه ۳۴ در رنکینگ جهانی Passportindex، از قدرتمندترین پاسپورت ‌های دنیا به شمار می ‌آید. این پاسپورت به شما امکان سفر بدون نیاز به ویزا به ۱۴۰ کشور، از جمله ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، آرژانتین، برزیل، ترکیه، چین، ژاپن، استرالیا، کانادا و… را می ‌دهد. اخذ تابعیت دومینیکا به عنوان یک پاسپورت ایده‌آل، تمام ویژگی‌ های لازم را فراهم می ‌کند و همزمان با این امکان، شرایط دریافت آن نیز بسیار سهل و ساده می ‌باشد.

هزینه‌های مرتبط با درخواست تابعیت دومینیکا

به منظور اخذ تابعیت دومینیکا، دو گزینه در دسترس است و شما می ‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از این دو راه را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که شرایط افراد ممکن است متفاوت باشد و هر یک از این روش‌ها دارای روال خاص خود هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کمک بلاعوض به دولت دومینیکا

در این روش، که به عنوان “کمک بلاعوض به دولت” شناخته می ‌شود، شما مبلغ معینی را به صندوق دولت کشور دومینیکا واریز می ‌نمایید. برای دریافت تابعیت از دولت این کشور، شما ملزم به واریز حدود ۱۰۰هزار دلار به این صندوق هستید. این مبلغ مالی که از طریق واریز آن به صندوق دولت انجام می ‌شود، برای پیشبرد پروژه‌ های اقتصادی و ارتقاء زیر ساخت ‌های کشور دومینیکا استفاده خواهد شد. در واقع، با این روش نه تنها به توسعه اقتصادی این کشور کمک می ‌کنید، بلکه قدم مهمی در جهت کسب اقامت و آینده بهتر در دومینیکا برمی‌دارید.

هزینه های جاری برای اخذ تابعیت دومینیکا از طریق کمک بلاعوض به دولت شامل:

 1. هر متقاضی اصلی باید ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا پرداخت کند.
 2. متقاضی اصلی همراه با زوج ۱۵۰۰۰۰ دلار آمریکا
 3. یک زوج همراه با یک وابسته ۱۷۵۰۰۰ دلار آمریکا
 4. هر نفر وابسته وابسته به متقاضی اصلی بالای ۱۸ سال ۵۰۰۰۰ دلار آمریکا
 5. هر نفر وابسته به متقاضی اصلی زیر ۱۸ سال ۲۵۰۰۰ دلار آمریکا

گرفتن تابعیت دومینیکا

سرمایه گذاری در املاک

در رویکرد دوم برای اخذ تابعیت دومینیکا، امکان دارد با سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات این کشور، هم تابعیت کسب کنید و هم از سودآوری سرمایه گذاری بهره ‌مند شوید. مبلغ حداقل مورد نیاز برای این راه، حدود ۲۰۰هزار دلار است که نسبت به گزینه دیگر، یعنی کمک بلاعوض به دولت، هزینه بیشتری را دربرمی‌گیرد.

اگر شما تصمیم به خرید ملک در دومینیکا داشته باشید، می ‌توانید تابعیت خود را دریافت کنید و در صورت تمایل، پس از پنج سال، ملک خود را بفروشید. اما در طول دوره سرمایه ‌گذاری در املاک، باید با تأثیر احتمالی ضررها هم مواجه شوید که این امر برخی از متقاضیان را جذب نمی ‌کند. دولت دومینیکا نیز ملک ‌های مختلفی را معرفی می ‌کند و قیمت‌ گذاری مربوط به آن‌ ها را مشخص می‌ نماید.

اخذ تابعیت دومینیکا با هزینه مناسب، در مدت زمان کوتاه امکان ‌پذیر است. این فرآیند، نسبت به کشورهای اروپایی یا امریکایی که نیاز به سرمایه گذاری یا ثبت شرکت با دانش و تسلط بالا در بازارها و قوانین مالیاتی دارند، بدون پیچیدگی و با سرعت بیشتر صورت می‌ گیرد. در مقایسه با شرایط اثبات سود دهی تجارت و شرایط اقامت چندین ساله در کشورهای مقصد، این فرآیند در دومینیکا قابل مقایسه نیست و متقاضی می ‌تواند در چهار ماه و بدون نیاز به مدارک خاص، تابعیت و پاسپورت خود را دریافت کند.

علاوه بر هزینه های اصلی که به دولت یا کشور دومینیکا پرداخت می شود و همچنین سرمایه‌گذاری از طریق شرکت ‌های ثالث، هزینه‌ های دیگر نیز وجود دارد. که این شامل بررسی پرونده، هزینه ثبت اخذ شهروندی دومینیکا، هزینه صدور پاسپورت و شناسنامه، و همچنین هزینه‌ های بررسی امنیتی می‌ شود.

برای اقدام تابعیت دومینیکا به عنوان یک خانواده، یک نفر به عنوان نفر اصلی انتخاب می ‌شود و بقیه اعضا به عنوان زیر مجموعه نفر اصلی در نظر گرفته می‌ شوند. به عنوان مثال، در یک خانواده ۴ نفره، پدر به‌ عنوان نفر اصلی انتخاب می ‌شود و همسر و فرزندان به‌ عنوان زیر مجموعه پدر در نظر گرفته می ‌شوند.

امکانات و مزایای حاصل از داشتن تابعیت دومینیکا

در حال حاضر، بسیاری از افراد به دنبال دریافت تابعیت دومینیکا هستند تا از مزایای فراوان آن بهره ‌مند شوند و رفاه و آرامش بیشتری در زندگی خود ایجاد کنند. این تصمیم بر اساس دلایل متنوعی اتخاذ می ‌شود، مانند: زندگی در کشورهای خارجی، تحصیل در بهترین دانشگاه های خارجی، شغل مناسب در هر نقطه از دنیا، نیاز به توسعه و تجارت با شرکت ‌های خارجی، دیدار از نمایشگاه‌ های بین‌المللی، سفرهای پی در پی، دیدار اقوام و فرزندان مقیم کشورهای دیگر.

در مقایسه با دیگر کشورها، فرآیند دریافت تابعیت دومینیکا بسیار آسان ‌تر و سریع‌ تر است، این امر باعث می ‌شود تا در کمترین زمان ممکن این پاسپورت صادر گردد.

 • یکی از پاسپورت ‌های با تأثیر و قدرتمند جهان
 • اقدام به درخواست ویزای توریستی ۱۰ ساله برای کانادا، آمریکا و استرالیا به شما امکان مسافرت به این کشورها را برای ده سال فراهم می ‌کند.
 • هزینه بسیار مناسب تر نسبت به کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا
 • درخواست تابعیت دومینیکا برای تمام اعضای خانواده امکان ‌پذیر است، حتی با فراهم بودن تنها یک متقاضی اصلی. فرزندان زیر ۳۰ سال و والدین بالای ۶۵ سال نیز می ‌توانند تحت پرونده متقاضی اصلی، پاسپورت خود را دریافت کنند.
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی، دانشگاهی، مدرک زبان و سابقه شغلی
 • عدم نیاز به مراجعه به کشور دومینیکا

پرسش‌های متداول درباره اخذ تابعیت دومینیکا

فرایند تمدید تابعیت دومینیکا چگونه انجام می گیرد ؟

برای تمامی پاسپورت ‌ها، اعم از دومینیکا یا دیگر کشورها، فرآیند تمدید لازم است. تمدید پاسپورت برای بزرگسالان هر ۱۰ سال یکبار و برای کودکان هر ۵ سال یکبار امکان پذیر است و می ‌تواند در یک کشور ثالث انجام شود، بدون نیاز به حضور در کشور اصلی مانند ایران یا دومینیکا، با پرداخت هزینه مناسب تقریباً ۱۰۰ دلار.

محدودیت سنی تابعیت دومینیکا چند سال است؟

هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، کافیست متقاضی بالای ۱۸ سال باشد.

زمان اخذ تابعیت دومینیکا چقدر است ؟

اخذ تابعیت دومینیکا با زمان صدور ۶ تا ۹ ماه بسیار کمتر از کشورهای دیگر است.

معرفی مزایای حقوقی تابعیت دومینیکا

یکی از مهم‌ترین نکات مورد توجه مهاجران، نسبت به شرایط مالیاتی کشور مقصد انتخابی‌شان است. دومینیکا با داشتن شرایط مالیاتی منعطف نسبت به سایر کشورها، گزینه جذابی برای سرمایه گذاران در کشورهای خارجی به حساب می ‌آید. مالیات‌ ها در این کشور دومینیکا نسبت به بقیه کمتر است تنها کافی است شرایط مالیاتی در دومینیکا را با سایر کشورهای اروپایی یا آمریکایی مقایسه نمایید تا متوجه آن شوید. البته، اینکه تنها با توجه به معافیت ‌های مالیاتی، می ‌توان برای تابعیت آماده شد، درست نیست. اما بدون شک، این یکی از جنبه‌ های مثبت مهاجرت به دومینیکا محسوب می ‌شود.

بسیاری از افراد به دنبال ثبت شرکت در کشورهای خارجی هستند که مسائل مالیاتی، گاهی اوقات، کار را برای آن ها پیچیده می ‌کند. به عنوان مثال، در کشورهایی مانند کانادا، ۳۰ درصد از سود شرکت به عنوان مالیات اخذ می ‌شود که یک مقدار قابل توجه است. یکی دیگر از اهمیت‌ های داشتن تابعیت دومینیکا این است که با دریافت پاسپورت امکان سفر بدون نیاز به ویزا به تعداد زیادی از کشورهای جهان میسر می باشد.

دریافت تابعیت دومینیکا

نکات امنیتی مرتبط با داشتن تابعیت دومینیکا

داشتن تابعیت دومینیکا می تواند برای شما فرصت های جدیدی را ایجاد کند، اما همچنین برخی نکات امنیتی را هم باید در نظر داشته باشید. برخی از این نکات عبارتند از:
– اگر قصد دارید به دومینیکا سفر کنید، باید وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور را نیز در نظر بگیرید. دومینیکا یک کشور آرام و صلح طلب است، اما ممکن است برخی از مناطق آن دچار تنش ها و اعتراض های مردمی باشند. برای اطلاع از آخرین اخبار و هشدارهای سفر، می توانید به سایت وزارت امور خارجه کشور خود یا سفارت دومینیکا مراجعه کنید.
– اگر قصد دارید از تابعیت دومینیکا برای مسافرت به کشورهای دیگر استفاده کنید، باید از قوانین و مقررات ورود و خروج آن کشورها آگاه باشید. برخی از کشورها ممکن است نیاز به ویزا، تست کرونا، واکسیناسیون، بیمه سلامت، یا مدارک دیگری داشته باشند . برای اطلاع از شرایط ورود به هر کشور، می توانید به سایت وزارت امور خارجه کشور مقصد یا سفارت آن کشور در دومینیکا مراجعه کنید.
– اگر قصد دارید در دومینیکا یا کشورهای دیگر کار، تحصیل، سرمایه گذاری، یا فعالیت های دیگری انجام دهید، باید از قوانین و مقررات مربوط به آن زمینه آگاه باشید. برخی از کشورها ممکن است نیاز به مجوز، مدرک، مالیات، یا شرایط دیگری داشته باشند.

تاثیر اخذ تابعیت دومینیکا بر تحصیلات

اخذ تابعیت دومینیکا می تواند برای تحصیلات شما مزایایی داشته باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:
– دسترسی به دانشگاه های معتبر و متنوع در دومینیکا و کشورهای دیگر
– امکان اخذ ویزای دانشجویی برای کشورهایی که با دومینیکا روابط دوستانه دارند
– امکان کار کنار تحصیل در دومینیکا و کشورهای دیگر
– امکان مسافرت بدون ویزا به بیش از ۱۴۰ کشور جهان
– امکان اخذ اقامت بلند مدت یا کوتاه مدت دومینیکا پس از اتمام تحصیل

حرف آخر

تابعیت دومینیکا به عنوان یک گزینه جذاب در جهان تابعیت‌ها، با ویژگی‌ها و مزایای خاص خود، جلب توجه افرادی که به دنبال امکانات جذاب و زندگی متنوع هستند است. با فرآیند سریع و آسان اخذ تابعیت دومینیکا، افراد می‌توانند به سرعت به این مورد دست پیدا کنند و از مزایای عالی در یک کشور پویا بهره‌مند شوند.