دومینیکا

کشور دومینیکا روی نقشه در کجا قرار دارد؟

کشور دومینیکا روی نقشه در کجا قرار دارد؟

کشور جزیره ای دومینیکا در دریای کارائیب، منشا آتشفشانی دارد. مساحت کل آن ۷۵۰ کیلومتر مربع (۲۹۰ مایل مربع) است. همانطور که در نقشه فیزیکی دومینیکا مشاهده می شود، زمین آن بیشتر کوهستانی است. چشم انداز نیز تقریباً به طور کامل توسط جنگل های بارانی پوشیده شده است. در سراسر جزیره، از شمال به جنوب و از شرق به غرب، دامنه ها و دره های آتشفشانی بر چشم انداز غالب است.

بلندترین قله مورن دیابلاتینز با ۱۴۴۷ متر (۴۷۴۷ فوت) است. یک مثلث زرد موقعیت آن را روی نقشه مشخص می کند. ۹ آتشفشان از ۱۶ آتشفشان فعال دریای کارائیب در جزیره دومینیکا قرار دارند. یکی از آنها مورن آکس دیبلز در ارتفاع ۸۴۸ متری (۲۸۲۶ فوت) است، مخروطی جدا شده که شبه جزیره ای را در انتهای شمالی جزیره تشکیل می دهد. 

در جنوب، پارک ملی مورن ترویس پیتونز، سه قله آتشفشانی را در خود جای داده است. “دره ی ویرانی” پارک، منطقه ای از حوضچه های گل جوشان و آبفشان های کوچک است. دریاچه جوشان که در آنجا قرار دارد، دومین چشمه آب گرم جهان است. 

طبق سوابق تاریخی دومینیکا یکی از پر باران ترین سرزمین های زمین است و آب جاری صدها نهر، ده ها رودخانه و تعداد انگشت شماری از دریاچه های کوچک دهانه را تشکیل می دهد. 

نقشه شهرهای دومینیکا

نقشه شهرهای دومینیکا

دومینیکا (به طور رسمی، مشترک المنافع دومینیکا) به ۱۰ محله تقسیم می شود. به ترتیب حروف الفبا، محله ها عبارتند از: سنت اندرو، سنت دیوید، سنت جورج، سنت جان، سنت جوزف، سنت لوک، سنت مارک، سنت پاتریک، سنت پل و سنت پیتر.

روزو که در ساحل جنوب غربی کشور جزیره در دهانه رودخانه روزو قرار دارد، پایتخت، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر دومینیکا است. همچنین مرکز مهم بندری، اداری، تجاری و اقتصادی کشور محسوب می شود.

دومینیکا کجاست؟

نقشه دومینیکا

دومینیکا کشوری جزیره ای در مجمع الجزایر آنتیل کوچک است که در جنوب شرقی دریای کارائیب واقع شده است. در نیمکره شمالی و غربی زمین قرار دارد. دومینیکا بین گوادلوپ و ماری-گالانته در شمال و مارتینیک در جنوب واقع شده است.

نقشه کلی دومینیکا

نقشه کلی دومینیکا
نقشه کلی بالا نشان دهنده کشور جزیره ای کوهستانی دومینیکا در دریای کارائیب است. دومینیکا به عنوان “جزیره طبیعی کارائیب” نیز شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *